• pierwszy-gratis-mini.jpg
  • nabor-baner-ver2-mini.jpg
  • 2-zdjecie-grupowe-sparta-krav-maga.jpg
  • baner-kids.jpg
  • logo-sparta-szko-a-walki-13.jpg
s

Czym jest Krav Maga

14397198763348.png Świetny artykuł. Zapraszamy do czytania ...

Krav Maga- wśród laików- którzy nigdy nie mieli czasu, chęci czy okazji zapoznać się z tematem, za to lubią powtarzać zdanie innych laików - uchodzi za bardzo brutalny i niehonorowy " sport". Tak, wiele razy słyszałem taką opinię. Przyznawanie się do trenowania Krav Maga postrzegane jest nawet niemal jako zboczenie, bo przecież :" oni kopią się po jajach, wkładają sobie palce w oczy" itp.
Takie opinie wygłaszane są przez ludzi kompletnie nieświadomych, o co chodzi, przez kompletnych ignorantów, którzy nie mają pojęcia, czym rożni się sport od systemu samoobrony.

Sport z definicji ( jak podaje wikipedia) to:" forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych". Właśnie- według reguł umownych. Czyli jest sędzia, który czuwa żeby wszystko odbywało się według zasad obowiązujących w danej dziedzinie sportu, żeby nikomu nie stała się krzywda ( np. czysta gra bez faulów w piłce nożnej, walka do "odklepania" w sportach walki itp.)

Jak więc można porównywać sport do obrony przed napastnikiem- często uzbrojonym - z którym się przecież na atak nie umawiałem? Tu nie ma reguł, atak ma na celu rabunek, gwałt, pobicie, okaleczenie, a nawet pozbawienie życia ( pierwotnie zamierzone, lub nie).

Zatem skoro doszło do sytuacji, w której zagrożone jest moje zdrowie czy życie, muszę zrobić wszystko, żeby wyjść cało z tej opresji. Z punktu widzenia samoobrony- aby obrona była skuteczna- musi być zdecydowana i brutalna. Nie wolno mi się zawahać, mam tylko jedną szansę, żeby wykorzystać element zaskoczenia. To zaskoczenie napastnika jest naszym atutem, ale trwa tylko chwilę i podobnie jak pierwszego wrażenia- nie da się go powtórzyć. Dlatego w Krav Maga uczymy się reagować najszybciej, jak to tylko możliwe i zadać napastnikowi maksymalny ból w jak najkrótszym czasie, spowodować szok, po którym nie będzie mógł / chciał kontynuować ataku. Atakujemy czułe punty na ciele napastnika: krocze, oczy, uszy, potylicę, gryziemy, szczypiemy, używamy do obrony przedmiotów, które nas otaczają i są w danym momencie pod ręką. Celem obrony jest ucieczka / oddalenie się z niebezpiecznego miejsca.

Jak wyjaśnia Eyal Yanilow - założyciel Krav Maga Global- każdy fizyczny atak jest jednocześnie konfrontacją mentalną, psychiczną. Napastnik chce zastraszyć, zdominować swoją ofiarę. Ale nie każda konfrontacja mentalna musi się zakończyć atakiem fizycznym. Może więc warto zastanowić się, jak nie dopuścić do ataku fizycznego?

Krav maga to nie tylko techniki obrony, ciosy i kopnięcia. Ponad nimi postawić należy prewencję, czyli nauczenie się, jak nie dopuścić do sytuacji, w której będę zmuszony te techniki wykorzystać. Cóż to oznacza? Po pierwsze niezbędna jest świadomość otaczającej mnie rzeczywistości, zdolność do obserwacji otoczenia, unikanie miejsc, sytuacji niebezpiecznych. Jeśli rejestruję, " wyłapuję" sygnały z otoczenia, to np. zauważam podejrzane, hałaśliwe towarzystwo z daleka. Przechodzę na druga stronę ulicy. Nie reaguję na zaczepki, nie wdaję się w pyskówki. Nie muszę sobie- ani nikomu -niczego udowadniać. Nie muszę być samcem alfa.

Niestety- prewencja jest przez wielu niedoceniana i niechętnie się ją ćwiczy, nie myśli się o niej. Nie jest sexy. Koliduje z ego. No bo jak to- przecież nie po to chodzę na treningi, żeby ktoś bezkarnie mnie obrażał, a już nie daj Boże jak idę z dziewczyną. Nie mogę przecież wyjść na frajera. Że co? Że mam uciekać? Mam być frajerem i mięczakiem?

Żeby zrozumieć sens ćwiczenia Krav Maga, trzeba sobie najpierw wszystko poukładać w głowie, ustalić priorytety. Jeśli ważniejsze od bezpieczeństwa jest dla Ciebie " sprawdzenie się", " obrona honoru" - to nasz system nie jest dla Ciebie. Jeśli szukasz rywalizacji, udowadniania kto jest lepszy- 
u nas tego nie znajdziesz. Jeśli chcesz nauczyć się prostych zasad, które pozwolą Ci być gotowym do obrony na różnych etapach agresji, jeśli chcesz skorzystać z wiedzy, którą ciągle zdobywamy i udoskonalamy; jeśli jesteś gotowy aby Krav Maga stała się dla Ciebie czymś więcej, niż technikami - zapraszam na treningi.

Jeśli i Ty byłeś laikiem, dla którego Krav Maga to " brutalny sport", mam nadzieję, że wyjaśniłem w tych paru zdaniach, czym KM jest dla mnie.

KONTAKT
SPARTA KRAV MAGA
info@sparta-kravmaga.pl
tel. 887 331 330