• pierwszy-gratis-mini.jpg
 • nabor-baner-ver2-mini.jpg
 • 2-zdjecie-grupowe-sparta-krav-maga.jpg
 • baner-kids.jpg
 • logo-sparta-szko-a-walki-13.jpg

KRAV MAGA

Czym jest KRAV MAGA קרב מגע

Krav Maga w języku hebrajskim oznacza "walkę wręcz" lub "walkę w bliskim dystansie" i jest nowoczesnym,praktycznym i  bardzo skutecznym  systemem samoobrony i walki wręcz. Krav Maga nie zalicza się ani do kategorii sztuki walki ani sporty walki, jest systemem walki. Od sztuk walki oraz sportów walki różni się tym, że nie zawiera w sobie ideologii, duchowego rozwoju ani elementów rywalizacji sportowej. Na początku została opracowana dla potrzeb wojska izraelskiego, policji i służb specjalnych, a następnie przystosowana dla osób cywilnych, tak aby zgodnie z dewizą jej twórcy Imi Lichtenfelda "każdy mógł żyć w pokoju".

Krav Maga charakteryzuje prostota, łatwość przyswajania i wysoka skuteczność potwierdzona przez ekspertów sztuk walki, samoobrony, trenerów sportów walki, oficerów wojska i policji, a przede wszystkim uczestników szkoleń na całym świecie. Krav Maga zawiera różnorodne techniki atakowania i obrony fizycznej: uderzenia, kopnięcia, dźwignie, walkę w parterze, kontrolowanie przeciwnika, poruszanie się i obserwację. Duży nacisk kładziony jest na walkę z agresorem uzbrojonym w nóż lub inne narzędzie, oraz obronę przed kilkoma napastnikami.

Techniki Krav Maga oparte są na naturalnych odruchach obronnych, które doskonalone są w czasie treningu, tak aby w sytuacji realnego zagrożenia napadnięty nie dał się zranić i zadziałał najwcześniej jak to możliwe.
Adepci uczą się nie tylko reagować szybko, ale także prawidłowo oceniać zagrożenie, bronić się adekwatnie do ataku, kontrolować swoje emocje i przede wszystkim unikać konfliktów.

 4 zasady samoobrony Krav Maga:

1. Unikaj niebezpiecznych miejsc i sytuacji.
2. Gdy znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji jak najszybciej się oddal.
3. Użyj przedmiotów, które masz pod ręką do obrony, tzw. broni improwizowanej.
4. Walcz! Użyj swojego ciała do obrony, w sposób maksymalny.


HISTORIA

Historia systemu Krav Maga to historia życia jego twórcy Imricha Lichtenfelda (hebr. Sde-Or), urodzonego w 1910 roku w Budapeszcie. Dzieciństwo i młodość Imi spędził w Bratysławie, gdzie jego ojciec Samuel, od lat zajmujący się zapasami założył pierwszy w mieście klub cieżkiej atletyki "Herkules". To tam pod okiem ojca Imi stawiał pierwsze kroki w wielu dyscyplinach sportowych, min. w gimnastyce, zapasach, boksie. Samuel Lichtenfeld był także oficerem policji i detektywem, szkolącym swych ludzi w samoobronie.

W połowie lat trzydziestych w Bratysławie, tak jak i w całej Europie zaczęły narastać ruchy faszystowskie i antysemickie. Społeczność żydowska była zmuszona bronić się przed coraz częstszymi i coraz brutalniejszymi atakami. Imi sam, a także z przyjaciółmi wziął udział w niezliczonej ilości bójek i starć ulicznych, w których nie przestrzegano żadnych reguł, znanych ze świata sportu. Wydarzenia te zmieniły Imiego sportowca w wojownika w walce wręcz i stały się zrembem stworzonego później systemu Krav Maga.

W 1940 roku Imi zmuszony jest opuścić rodzinne strony i uciekać ostatnim statkiem wiozącym emigrantów z Europy
do Palestyny, do której udaje mu się dotrzeć dopiero po dwóch latach niebezpiecznej i pełnej przygód podróży.

W Palestynie Imi Lichtenfeld przyłącza się do ruchu oporu Hagana, a po utworzeniu Państwa Izrael i armii IDF zostaje szefem wyszkolenia. Funkcję tę pełnił aż do przejścia na emeryturę w 1968 roku. W ciągu 20 lat swej pracy udoskonalał swoją unikatową metodę samoobrony i walki wręcz, trenował najlepszych żołnierzy Izraela, wyszkolił nowe pokolenie instruktorów Krav Maga. Potrzeby armii uwarunkowały ostateczny kształt systemu: łatwe do opanowania techniki, możliwość zastosowania ich w zależności od dynamicznie zmieniającej się sytuacji, także w warunkach wysokiego stresu.

 Po przejściu na emeryturę Imi rozpoczyna proces adaptowania Krav Maga dla potrzeb osób cywilnych. Odtąd każdy kto chce się czuć bezpiecznie, umieć się obronić może uczestniczyć w zajęciach w Tel Awiwie i Netanii. Powstają izraelskie i międzynarodawe organizacje, których celem jest szerzenie Krav Maga na całym świecie. W latach 90. powstaje Międzynarodowa Federacja Krav Maga (IKMF), której szefem Imi mianuje Eyala Yanilov, swego najlepszego ucznia i przyjaciela. Nie był to wybór przypadkowy. Eyal Yanilov był od lat bliskim asystentem Imiego, pomysłodawcą i głównym instruktorem Federacji. 

Imi Lichtenfeld zmarł w styczniu 1998 roku w wieku 88 lat. Do końca swych dni kontynuaował przy udziale Eyala, rozwój systemu Krav Maga, doskonaląc także metody treningowe. Pozostawał konsultantem IDF do spraw bezpieczeństwa Izraela, monitorował postępy czołowych instruktorów i działalność Międzynarodowej Federacji Krav Maga.
Jego uczniowie wielokrotnie opowiadali o jego niezwykłym charakterze, niepowtarzalnej osobowości i osiągnięciach.
Do dziś pozostaje osobą gorąco wspominaną przez tych, którzy mieli okazję poznać tego wyjątkowego człowieka.

 


SPARTA KRAV MAGA

Sparta Krav Maga  - powstała w 2006 r. i na początku funkcjonowała pod nazwą Akademia Sztuk Walki Sparta , by w 2010 r. przyjąć nazwę SKMO - Sparta Krav Maga Olsztyn. W roku 2012 po dynamicznym rozwoju swoich oddziałów Sparta Krav Maga Olsztyn zmieniła się w federację kilku klubów i przyjeło nazwę Sparta Krav Maga . 


Główna siedziba Sparta Krav Maga  mieści się w Olsztynie.
Natomiast  treningi są prowadzone w nastepujących oddziałach :
 • Sparta Krav Maga Olsztyn
 • Sparta Krav Maga Bartoszyce
 • Sparta Krav Maga Dobre Miasto
 • Sparta Krav Maga Iława
 • Sparta Ktrav Maga Mrągowo
 • Sparta Krav Maga Olsztynek
 • Sparta Krav Maga Ostróda
 • Sparta Krav Maga Przanysz
 • Sparta Krav Maga Raciąż
 • Sparta Krav Maga Stawiguda
 • Sparta Krav Maga Szczytno
Sparta Krav Maga  jest jedną z wielu szkół sztuk walki, systemów walki, sportów walki czy samoobrony w Olsztynie a także w innych miastach. Głęboko jednak wierzymy, że jeżeli chodzi o realną samoobronę i walkę wręcz, Sparta Krav Maga daje najlepsze wyszkolenie pod tym wzdględem. System, którego naucza jest najszybciej przyswajalnym systemem walki realnej.

W Sparta Krav Maga regularne treningi odbywają się na sali sportowej. Wszyscy adepci podzieleni są na dwie grupy: początkującą i zaawansowaną. Osoby rozpoczynające swoją przygodę ze Sparta Krav Maga uczęszczają do grupy początkującej. Dopiero po pozytywnym zaliczeniu egzaminu na Level White przechodzą do grupy zaazwansowanej.

Po za regularnymi treningami, prowadzone są także weekendowe seminaria i obozy. Informacje na ten temat są zawarte w zakładce EXTREME WEEKENDW Sparta Krav Maga  występują stopnie zaawansowania, które potwierdzają zdobyte umiejetności.
Stopnie Krav Maga dzielimy na poszczególne poziomy zaawansowania:
- Level White
- Level Yellow
- Level Orange
- Level Red
- Level Green
- Level Blue
- Level Brown
- Level Black I

- Level Black II
- Level Black III

Każdemu stopniowi odpowiadają także kolory naszywek, jakie adepci Sparta Krav Maga noszą podczas treningów.
Osoby poczatkujące, nie posiadające jeszcze żadnego stopnia w Krav Maga nie noszą naszywki, a po tem kolejno:
- Biała
- Żółta
- Pomarańczowa
- Czerwona
- Zielona
- Niebieska
- Brązowa
- Złota

NajmŁodsi adepci (Sparta Krav Maga Kids) zamiast naszywek mają pasy odpowiedniego koloru.

Egzaminy w Sparta Krav Maga odbywają się 2 razy w roku ( na ogół w styczniu i czerwcu), co pozwala każdemu adeptowi Krav Maga potwierdzać zdobyte na treningach umiejętności. 


Sparta Krav Maga  kładzie bardzo duży nacisk na bezpieczeństwo podczas treningów. Najważniejszy dla nas jest fizyczny i psychiczny komfort ćwiczących.

Podczas treningów stosujemy:

- MIĘKKĄ MATĘ  – pozwala to na bezpieczne ćwiczenie techniki obrony w parterze, rzutów, obaleń, podcięć

- SPECJALNE MANEKINY TRENINGOWE W KSZTAŁCIE CZŁOWIEKA – dzięki nim można ćwiczyć precyzyjne i mocne uderzenia lub kopnięcia w poszczególne, newralgiczne części ciała człowieka bez ryzyka kontuzji współćwiczącego.

- KASKI OCHRONNE NA GŁOWĘ WRAZ Z KRATKĄ ZABEZPIECZAJĄCĄ TWARZ – można w nich bezpiecznie ćwiczyć realne sytuacje ataku, nie obawiając się o kontuzje i urazy tak delikatnej części ciała jaką jest twarz.

- GUMOWE IMITACJE NOŻY, BRONI PALNEJ I PAŁEK – zapewnia to bezpieczeństwo treningu i komfort ćwiczących.

- TARCZE OCHRONNE DO KOPNIĘĆ I UDERZEŃ

- WORKI TRENINGOWE

Istnieje także możliwość ubrania kompletnego stroju ochronnego, który zapewnia maksimum bezpieczeństwa dla ćwiczącego.
CYTAT
Interesują Cię sporty walki? Pisz dzwoń, a najlepiej przyjdź na trening walki wręcz w Olsztynie. Z nami sztuki walki szybko staną się Twoją pasją.