• pierwszy-gratis-mini.jpg
  • nabor-baner-ver2-mini.jpg
  • 2-zdjecie-grupowe-sparta-krav-maga.jpg
  • baner-kids.jpg
  • logo-sparta-szko-a-walki-13.jpg

HISTORIA

Historia systemu Krav Maga to historia życia jego twórcy Imricha Lichtenfelda (hebr. Sde-Or), urodzonego w 1910 roku w Budapeszcie. Dzieciństwo i młodość Imi spędził w Bratysławie, gdzie jego ojciec Samuel, od lat zajmujący się zapasami założył pierwszy w mieście klub cieżkiej atletyki "Herkules". To tam pod okiem ojca Imi stawiał pierwsze kroki w wielu dyscyplinach sportowych, min. w gimnastyce, zapasach, boksie. Samuel Lichtenfeld był także oficerem policji i detektywem, szkolącym swych ludzi w samoobronie.

W połowie lat trzydziestych w Bratysławie, tak jak i w całej Europie zaczęły narastać ruchy faszystowskie i antysemickie. Społeczność żydowska była zmuszona bronić się przed coraz częstszymi i coraz brutalniejszymi atakami. Imi sam, a także z przyjaciółmi wziął udział w niezliczonej ilości bójek i starć ulicznych, w których nie przestrzegano żadnych reguł, znanych ze świata sportu. Wydarzenia te zmieniły Imiego sportowca w wojownika w walce wręcz i stały się zrembem stworzonego później systemu Krav Maga.

W 1940 roku Imi zmuszony jest opuścić rodzinne strony i uciekać ostatnim statkiem wiozącym emigrantów z Europy
do Palestyny, do której udaje mu się dotrzeć dopiero po dwóch latach niebezpiecznej i pełnej przygód podróży.

W Palestynie Imi Lichtenfeld przyłącza się do ruchu oporu Hagana, a po utworzeniu Państwa Izrael i armii IDF zostaje szefem wyszkolenia. Funkcję tę pełnił aż do przejścia na emeryturę w 1968 roku. W ciągu 20 lat swej pracy udoskonalał swoją unikatową metodę samoobrony i walki wręcz, trenował najlepszych żołnierzy Izraela, wyszkolił nowe pokolenie instruktorów Krav Maga. Potrzeby armii uwarunkowały ostateczny kształt systemu: łatwe do opanowania techniki, możliwość zastosowania ich w zależności od dynamicznie zmieniającej się sytuacji, także w warunkach wysokiego stresu.

 Po przejściu na emeryturę Imi rozpoczyna proces adaptowania Krav Maga dla potrzeb osób cywilnych. Odtąd każdy kto chce się czuć bezpiecznie, umieć się obronić może uczestniczyć w zajęciach w Tel Awiwie i Netanii. Powstają izraelskie i międzynarodawe organizacje, których celem jest szerzenie Krav Maga na całym świecie. W latach 90. powstaje Międzynarodowa Federacja Krav Maga (IKMF), której szefem Imi mianuje Eyala Yanilov, swego najlepszego ucznia i przyjaciela. Nie był to wybór przypadkowy. Eyal Yanilov był od lat bliskim asystentem Imiego, pomysłodawcą i głównym instruktorem Federacji. 

Imi Lichtenfeld zmarł w styczniu 1998 roku w wieku 88 lat. Do końca swych dni kontynuaował przy udziale Eyala, rozwój systemu Krav Maga, doskonaląc także metody treningowe. Pozostawał konsultantem IDF do spraw bezpieczeństwa Izraela, monitorował postępy czołowych instruktorów i działalność Międzynarodowej Federacji Krav Maga.
Jego uczniowie wielokrotnie opowiadali o jego niezwykłym charakterze, niepowtarzalnej osobowości i osiągnięciach.
Do dziś pozostaje osobą gorąco wspominaną przez tych, którzy mieli okazję poznać tego wyjątkowego człowieka.

 
CYTAT
Interesują Cię sporty walki? Pisz dzwoń, a najlepiej przyjdź na trening walki wręcz w Olsztynie. Z nami sztuki walki szybko staną się Twoją pasją.